Aktualności


Promesy na usuwanie skutków klęsk
17 kwietnia 2018

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego – a wśród nich Krzysztof Wrona, Starosta Zawierciański - odebrali w poniedziałek z rąk Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Gwarancje finansowe warte w sumie 27,8 mln zł przyznano 23 samorządom z naszego regionu. W uroczystości, która odbyła się w Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, wzięli również udział wicewojewodowie Jan Chrząszcz oraz Mariusz Trepka.

Promesy dotacyjne wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji trafiły do 16 gmin (Istebna, Jeleśnia, Konopiska, Koziegłowy, Kuźnia Raciborska, Łękawica, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Skoczów, Ślemień, Świnna, Ujsoły, Wisła i Żarki) i 7 powiatów (bielski, częstochowski, kłobucki, myszkowski, pszczyński, zawierciański i żywiecki).

Czasami jest tak, że nie wszystko jesteśmy w stanie zaplanować. I tak, szanowni państwo, jest z klęskami żywiołowymi.  Wszystko sobie wspaniale układamy, plany, budżety, wieloletnie prognozy… Wystarczy jedna noc, jedna godzina […] i nagle się okazuje, że priorytety już są gdzieś indziej. […] Państwo polskie powinno być również współodpowiedzialne w tego typu okolicznościach. Dlatego tutaj dzisiaj wspólnie jesteśmy, żeby przekazać państwu promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych – mówił Wojewoda Wieczorek.

Samorządy przeznaczą pieniądze na remonty zniszczonych dróg, mostów, przepustów i umocnień brzegów.

Powiat Zawierciański otrzymał Promesę w wysokości 960 tys. zł na dofinansowanie w 2018 r. zadania pn.: "Remont drogi powiatowej nr 1764 S Cisowa do DW 794".

 

W ubiegłym roku przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego z naszego regionu przekazano promesy o łącznej wartości blisko 50 mln zł na realizację 97 zadań mających na celu zapobieganie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W 2016 roku wysokość dotacji wyniosła ponad 47 mln zł i objęła 145 zadań.

 

Tekst źródłowy oraz zdjęcia: http://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/miliony-dla-samorzadow

Pozostałe aktualności