Zarząd Powiatu Zawierciańskiego z WOTUM ZAUFANIA oraz z ABSOLUTORIUM
Najważniejszymi punktami obrad dzisiejszej sesji Rady Powiatu Zawierciańskiego były:
- Debata nad raportem o stanie powiatu zawierciańskiego za 2025 rok oraz głosowanie w sprawie wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Zawierciańskiego.
W tym punkcie Starosta Zawierciański Teresa Mucha-Popiel przedstawiła najważniejsze obszary funkcjonowania samorządu w 2025 r. – od edukacji, ochrony zdrowia, pomocy społecznej przez inwestycje drogowe, bezpieczeństwo aż po działania związane z promocją, kulturą i współpracą z organizacjami pozarządowymi. W formie prezentacji przedstawiła wartości zrealizowanych inwestycji oraz pozyskane na ich realizację środki zewnętrzne.
Uchwała przegłosowana została 13 głosami „za” przy 6 „wstrzymujących się”.
Kolejnymi ważnymi uchwałami dla funkcjonowania samorządu były uchwały w sprawach:
- zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu powiatu zawierciańskiego za 2025 rok,
- głosowanie w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu Zawierciańskiego z tytułu wykonania budżetu powiatu za 2025 rok.
Obie uchwały przyjęte zostały 14 głosami „za” przy 5 „wstrzymujących się”.
Zanim jednak radni rozpoczęli przewidziane programem sesji obrady, głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu Zawierciańskiego Jarosław Kleszczewski.
- Chciałbym gorąco powitać na dzisiejszej sesji Jej Magnificencję Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej prof. dr hab. Zdzisławę Dacko-Pikiewicz.
Witam również Panie: Prorektor ds. Nauki i Kształcenia prof. dr hab. Katarzynę Szczepańską-Woszczynę oraz dr Aleksandrę Klimek-Lakomy - Prodziekana Wydziału Nauk Stosowanych.
Szanowni Państwo, władze Uczelni są dzisiaj z nami z bardzo wyjątkowego powodu.
Chciałbym poinformować, że Zarząd Powiatu Zawierciańskiego podpisał z Akademią WSB list intencyjny o współpracy naukowo - dydaktycznej.
W dniu dzisiejszym podpisane zostało porozumienie, w którym strony: to jest Powiat Zawierciański oraz Akademia WSB zobowiązały się do ścisłej współpracy w celu utworzenia i prowadzenia w Zawierciu wydziału zamiejscowego uczelni, co jest, uważam, dużym sukcesem dla naszego powiatu.
W wydziale planowane jest między innymi realizowanie kształcenia m.in. w takich kierunkach jak:
- pielęgniarstwo,
- ratownictwo medyczne,
- fizjoterapia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Na potrzeby Uczelni udostępniona zostanie nieruchomość, w której funkcjonowała do tej pory Szkoła Podstawowa nr 8 (budynek I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Zawierciu).
To porozumienie stanowi pierwszy krok do podjęcia działań zmierzających do uzyskania przez Akademię WSB wszelkich wymaganych przepisami prawa zgód, pozwoleń i opinii niezbędnych do prowadzenia kształcenia w tej lokalizacji, w szczególności pozwolenia ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki na prowadzenie studiów poza siedzibą uczelni.
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej jest powszechnie uznawana za jedną z najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce.
Więcej informacji w relacji z obrad sesji: https://powiatzawiercianski.posiedzenia.pl/
