Starostwo Powiatowe w Zawierciu

Konferencja prasowa - 91 mln zł rządowych środków na inwestycje w powiecie

Konferencja prasowa

 

Wczoraj przed Starostwem Powiatowym w Zawierciu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Parlamentarzystów naszego regionu.

 

Zaproszonych gości powitał Wicestarosta Zawierciański - Paweł Sokół, który podkreślił, że dzięki wsparciu Rządu Mateusza Morawieckiego do powiatu i gmin powiatu zawierciańskiego trafią środki w niebagatelnej wysokości ponad 91 mln zł!

 

Posłowie na Sejm RP: Ewa Malik, Danuta Nowicka i Waldemar Andzel poinformowali wspólnie media o wsparciu samorządów w ramach drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych. Pieniądze trafią zarówno do gmin wiejskich, jak i miejskich.

 

- Nigdy wcześniej małe gminy nie miały możliwości otrzymania tak dużych kwot na inwestycje potrzebne lokalnej społeczności – mówiła Poseł na Sejm RP Ewa Malik.

 

Powiat Zawierciański – Starostwo Powiatowe w Zawierciu – otrzymało prawie 15 mln zł na rozbiórkę istniejącego i budowę nowego wiaduktu nad torami PKP (CMK) w ciągu drogi powiatowej nr 1711 S Włodowice - Rzędkowice - Zdów w miejscowości Wygoda.

 

O inwestycjach zaplanowanych w gminie Irządze mówił Wójt Jan Molenda. W ramach wsparcia z Polskiego Ładu na kwotę ponad 7,5 mln zł planowana jest przebudowa dróg w większości miejscowości: Irządze, Zawadka, Zawada Pilicka, Mikołajewice, Witów, Wilków i Sadowie.

 

Również na poprawę infrastruktury drogowej przeznaczone zostaną fundusze w gminie Szczekociny, o czym poinformował Burmistrz Jacek Lipa. Gmina z Polskiego Ładu otrzymała wsparcie w wysokości prawie 10 mln zł na przebudowę dróg w miejscowościach Goleniowy, Rokitno i Szczekociny.

 

Za uzyskane wsparcie wdzięczny jest Wójt Gminy Żarnowiec Grzegorz Scelina. Pozyskane środki w wysokości 9,5 mln zł pozwolą na realizację budowy zbiorników ścieków dowożonych o pojemności łącznej 75 m3 wraz z infrastrukturą kanalizacyjną w miejscowości Żarnowiec.

 

Gmina Włodowice uzyskała wsparcie na kwotę ponad 5,7 mln zł z przeznaczeniem na budowę sieci wodociągowej w Hucisku i Górze Włodowskiej oraz docieplenie ścian zewnętrznych i stropów wraz z przebudową dachu budynku wielofunkcyjnego - świetlicy wiejskiej w Zdowie, która takiego remontu od lat wymaga - poinformował Adam Szmukier, Wójt Gminy.

 

Gmina Kroczyce, którą reprezentowała podczas konferencji Sekretarz Ewa Kaziród - Kula, kwotę ponad 10,6 mln zł zainwestuje w poprawę infrastruktury drogowej i oświetleniowej w gminie oraz budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

 

To wszystko są inwestycje, na których najbardziej zależy mieszkańcom. Jak podkreślali samorządowcy: cenne jest to, że cały czas parlamentarzyści prowadzili z włodarzami rozmowy i konsultowali zadania priorytetowe dla lokalnych społeczności.

 

Pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego w całym kraju rozdysponowano łącznie 30 mld zł. Warto wspomnieć, że na poprawę infrastruktury drogowej samorządy złożyły najwięcej, bo aż 2180 wniosków, na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną 838, sportową 389, edukacyjną 315.

W ramach tego naboru zbudowanych lub przebudowanych zostanie łącznie:

- 3500 km dróg;

- ponad 5000 km chodników;

- 400 boisk i obiektów sportowych;

- ponad 600 km ścieżek rowerowych.

 

Lista wszystkich zadań, które uzyskały wsparcie z Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych dostępna jest tutaj: https://www.gov.pl/web/premier/wyniki-ii-naboru

 

Lista inwestycji, które będą realizowane na terenie Powiatu dostępna jest tutaj: https://zawiercie.powiat.pl/.../ponad-916-mln-zl-dla...

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności