Starostwo Powiatowe w Zawierciu

81. Rocznica Wyzwolenia Ogrodzieńca  

Dziś Wicestarosta Zawierciański Maria Milejska razem z przedstawicielami Samorządu Gminy Ogrodzieniec: Anną Pilarczyk - Burmistrzem Miasta i Gminy Ogrodzieniec, Zastępcą Burmistrza Martyną Dudą, radnymi: Stanisław Smętek, Ireneusz Górniak, Dariusz Słodek, delegacją Szkoły Podstawowej nr 1 w Ogrodzieńcu oraz Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Renatą Duszą – uczestniczyła w upamiętnieniu   81. Rocznicy Wyzwolenia Ogrodzieńca.


Delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Pomnikiem Poległych, zlokalizowanym na Cmentarzu Komunalnym w Ogrodzieńcu.


 Wspólne upamiętnienie to wyraz szacunku dla mieszkańców i ich rodzin, dotkniętych tragedią wojny. Mieszkańcy Miasto i Gmina Ogrodzieniec walczyli na różnych frontach, wiele osób zostało wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec, wielu trafiło do obozów koncentracyjnych. Ci, którzy pozostali, znosili represje ze strony okupanta.


 Te historie nie zostaną jednak zapomniane, bo pamięć o nich jest w Ogrodzieńcu wciąż żywa, a dzięki książce  autorstwa Marii Lipki-Stępniewskiej oraz Sekcji Historycznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt.: „II Wojna Świata we wspomnieniach mieszkańców Ogrodzieńca” – losy wielu osób doczekały się opisania i udokumentowania.

Publikacja dostępna jest m.in. w bibliotekach na terenie gminy Ogrodzieniec.
Pamiętamy!

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności