Starostwo Powiatowe w Zawierciu

WYSZKUBEK 2023

000a 

„Złote pióro” jako trofeum za umiejętne skubanie pierza zdobył Starosta Zawierciański Gabriel Dors podczas tradycyjnego „WYSZKUBKU” – wydarzenia zorganizowanego w piątek 17 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Łazach przez radną Rady Miejskiej Łaz Annę Garbarczuk.

Jak wyjaśnia organizatorka: wyszkubek był dawniej pospolitym zajęciem w każdym gospodarstwie. Gospodynie zimową porą spotykały się, by wspólnie oddzielać puch od twardej stosiny pióra. Po wytężonej pracy w formie wdzięczności kobiet gościły się i bawiły przy jedzeniu, śpiewie oraz tańcu.

Dokładnie o tej tradycji opowiedziały panie z KGW Niegowonice, które przedstawiły dzieciom i gościom, jak to faktycznie dawniej bywało.

Zabawa była wyśmienita. I chociaż miejsca nie za wiele - nogi same rwały się do tańca. 

Pomysłu na organizację wydarzenia, dzięki któremu zachowuje się dla potomnych dziedzictwo kulturowe regionu - gratulowali radnej (mandat zdobyła w listopadowych wyborach uzupełniających do Rady Miejskiej Łaz) zaproszeni goście, 

Posłowie na Sejm RP: Ewa Malik i Waldemar Andzel , Barbara Laskowska – Przewodnicząca Rady Powiatu Zawierciańskiego, Starosta Zawierciański Gabriel Dors i Wicestarosta Paweł Sokół oraz asystentka Senator Beaty Małeckiej – Libery i Sekretarz Miasta i Gminy Łazy - Ilona Pelon.

Świetne wydarzenie kulturalne, wspaniała atmosfera, miejmy nadzieję, że ta tradycja będzie kontynuowana.

 

Galeria zdjęć

powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności