Ofiarom epidemii - mieszkańcy Łośnic pamiętają
Wczoraj w Zawierciu Łośnicach poświęcony został krzyż i tablica inskrypcyjna, upamiętniająca ofiary epidemii cholery z przełomu XIX i XX wieku. Krzyż stoi w miejscu, w którym grzebano mieszkańców – ich szczątki nadal tam spoczywają. Szacuje się, że podczas epidemii pogrzebano tu ponad 200 osób.
- Niewiele już osób pamięta o tamtych wydarzeniach lub zna je z przekazów, dlatego chcieliśmy zrobić wszystko, by zachować pamięć o tym miejscu – mówiła Jolanta Frycz- Szewczyk, mieszkanka Łośnic. – Bardzo dziękuję za pomoc mieszkańcom oraz członkom Forum Jurajskiego i Strażnikom Czasu, dzięki którym udało mi się dotrzeć do starych dokumentów z ksiąg parafialnych.
Wśród obecnych była pani Helena Cholewka, której rodzina od strony męża – matka z dzieckiem – byli ofiarami cholery i są tu pogrzebani.
Krzyż wraz z tablicą poświęcił ks. Krzysztof Fidura, proboszcz Parafii św. Mikołaja w Kromołowie. Towarzyszył mu emerytowany kapelan Wojska Polskiego ks. pułk. Szczepan Madoń.
- W imieniu mieszkańców Łośnic składam serdeczne podziękowania Panu Wicestaroście Pawłowi Sokołowi, który osobiście zaangażował się w pomoc zarówno w zakresie materiałów, jak i tablicy inskrypcyjnej – mówiła Lidia Słaboń, sołtys sołectwa Łośnice.
Inicjatorką upamiętnienia była pani Teresa Smolarek, w pracach pomagali m.in.: Dariusz Szewczyk, Adam Węcel, Jan Tokarski, Mirosław Mól, Mariusz Miśta, Lidia Słaboń i Jolanta Frycz-Szewczyk.
- Państwa działania są godne uznania – mówił Paweł Sokół, Wicestarosta. – Pamięć o lokalnej historii, wydarzeniach i ludziach, szczególnie tych, którzy zmarli w tak tragicznych okolicznościach, jest bardzo ważna, a naszą rolą jest sprawić, by ta pamięć nie zaginęła.
Krzyż wraz z tablicą zlokalizowany jest w Łośnicach u zbiegu ulic Kolorowej i Łośnickiej.
W dowód wdzięczności za okazaną pomoc mieszkańcy przekazali Wicestaroście Podziękowania:
„Starostwo Powiatowe w Zawierciu
Szanowny Pan Wicestarosta Paweł Sokół
Mieszkańcy Łośnic pragną złożyć na Pana ręce serdeczne podziękowania za udzieloną pomoc w odrestaurowaniu ważnego dla lokalnej społeczności historycznego miejsca, jakim jest zbiorowa mogiła z 1852 roku, będącą skutkiem epidemii cholery i tyfusu, która dotkliwie nawiedziła ówczesne miasto Kromołów nad Wartą, Blanowice, Łośnice. O takich wydarzeniach, mających kolosalny wpływ na losy mieszkańców naszej Małej Ojczyzny, warto i należy pamiętać, tym bardziej więc jesteśmy wdzięczni, iż zaangażował się Pan w realizację naszego przedsięwzięcia.
Znamienna jest także chwila, w jakiej nasza dzielnica zyskała odnowiony symbol tej tragedii – w dobie koronawirusa powinniśmy pamiętać, że epidemie były, są i będą, a tylko od nas i od okazywanej pomocy i życzliwości zależy, jak tak trudny okres przetrwamy.
Życzymy wielu sukcesów, zarówno zawodowych jak i osobistych oraz dalszego wspierania działań na rzecz budowania lokalnej tożsamości.
W imieniu mieszkańców Rada Sołectwa Łośnice.
Sołtys Sołectwa Łośnice
Lidia Słaboń”