Zakończył się I etap modernizacji Oddziału Neurologii
Zakończył się I etap modernizacji Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu. Jako pierwszą do użytku oddano część udarową.
Modernizacja będzie kosztować łącznie ok. 7 mln zł.
- W ciągu ostatnich pięciu lat wartość inwestycji w szpitalu przekroczyła 100 mln zł - mówi Gabriel Dors Starosta Zawierciański.- Neurologia to jedenasty wyremontowany w tej kadencji oddział.
W wyremontowanej części powstały:
- dwie przestronne sale z łóżkami intensywnego nadzoru medycznego, przeznaczone dla pacjentów przyjętych we wczesnej fazie udaru niedokrwiennego mózgu,
- sale wczesnej rehabilitacji neurologicznej
- izolatka z osobną wentylacją.
Pokoje posiadają własne łazienki, każdy pokój wyposażony jest w telewizor. To duże udogodnienie dla pacjentów, którzy ze względu na chorobę neurologiczną mają dysfunkcję ruchową.
- Na nasz oddział trafiają pacjenci z szeregiem schorzeń neurologicznych, z chorobami naczyniowymi mózgu, z zawałami i krwotokami mózgu, z chorobami rozrostowymi- guzami mózgu, leczymy również choroby zapalne mózgu, neurozwyrodnieniowe, padaczki, urazy czaszkowo-mózgowe, choroby układu nerwowego obwodowego i niektóre schorzenia kręgosłupa. Priorytetem dla zespołu jest przywrócenie pacjentom zdrowia przy maksymalnym ograniczeniu ubytków neurologicznych – mówi kierownik oddziału Mirosław Bański.
Dwie sale dla pacjentów we wczesnej fazie udaru niedokrwiennego zostały tak zaprojektowane, by znajdująca się pośrodku dyżurka pielęgniarska pozwalała na obserwację wszystkich pacjentów wymagających szczególnego nadzoru. Są też objęte całodobowym monitoringiem za pomocą systemów audiowizualnych.
- Szpital w Zawierciu lokuje się w czołówce wszystkich oddziałów neurologii w województwie śląskim pod względem liczby przeprowadzanych tromboliz oraz przekazań pacjentów do leczenia trombektomii - wyjaśnia neurolog i z-ca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zawierciu Szymon Gacek. - Tromboliza to metoda leczenia polegająca na podaniu leku „rozpuszczającego” skrzep, który wywołuje udar. Lek trzeba podać do 4,5 godziny od momentu wystąpienia objawów udaru.
Lekarze neurolodzy z naszego szpitala towarzyszą pacjentowi już na SOR-ze, niejednokrotnie jadąc z pacjentem na TK, a stamtąd bezpośrednio na oddział, gdzie podawany jest odpowiedni lek.
Szpital ściśle współpracuje z Kliniką Neurologii w Katowicach-Ochojcu, gdzie w określonych sytuacjach klinicznych możliwe jest przekazanie pacjenta celem mechanicznego usunięcia skrzepu z naczynia (trombektomia) – dodaje.
Nowością na oddziale jest sala do wczesnej rehabilitacji. Wyposażona w urządzenia do ćwiczeń izometrycznych, wyciągi odciążające, rowerki do ćwiczeń i sprzęt do nauki chodu znacznie poszerzy możliwości rehabilitacji pacjenta już od pierwszej doby po przyjęciu.
Z sali będą korzystać także pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej.
Obecnie w szpitalu trwają również prace obejmujące przebudowę wejścia głównego i budowę windy w segmencie A – poinformował podczas oficjalnego otwarcia Oddziału Piotr Zachariasiewicz, Dyrektor Szpitala. - Wkrótce rozpocznie się też modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.