Siedziba gminy: miasto Pilica
Powierzchnia: 140 km2
Ludność: ok. 8,9 tys. mieszkańców
Sołectwa (23): Biskupice, Cisowa, Dobra, Dobra-Kolonia, Dobraków, Dzwonowice, Dzwono-Sierbowice, Jasieniec, Kidów, Kleszczowa, Kocikowa, Podleśna, Przychody, Siadcza, Sierbowice, Sławniów, Smoleń, Solca, Szyce, Wierbka, Wierzbica, Zarzecze, Złożeniec.
Charakter gminy: gmina turystyczna, rolnicza (użytki rolne 72,4%)
Urząd Miasta i Gminy
42-436 Pilica,ul. Żarnowiecka 46a,
tel.(32) 673 51 04, fax (32) 673 60 81
www.pilica.pl
Gmina Pilica położona jest w samym centrum Powiatu Zawierciańskiego, wchodząc jednocześnie w skład Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”. O jej uroku i walorach turystycznych świadczą piękno i bogactwo krajobrazu oraz bogata przeszłość. Liczne wzniesienia i malownicze dolinki, duża powierzchnia lasów, skałki pozwalające na uprawianie wspinaczki, jaskinie Słoneczna (Jasna) i Zegarowa, rezerwat przyrody „Ruskie Góry”, źródła rzeki Pilicy oraz zbiorniki wodne położone niemal w samym centrum miasteczka, przyciągają w lecie amatorów kąpieli, a przez cały rok wędkarzy, to miejsca nadające się do wypoczynku i różnych form rekreacji.
Na zwolenników turystyki rowerowej czekają szlaki rowerowe. Pilica malowniczo położona w dolinie rzeki Pilicy, otoczona jest wzgórzami o wysokości od 400 do 486 m n.p.m. Rzeka wypływa 2 km na zachód od miasta, przecina Pilicę i dalej wartko płynie na wschód. Od strony południowej góruje pasmo wzgórz smoleńskich z basztą zamkową, od zachodu widać ruiny ogrodzienieckiego zamku w Podzamczu. Od północnej strony rozciągają się wzgórza pokryte lasami.
Warto zobaczyć
- Zespół pałacowo-parkowy z przełomu XVI i XVIIw. z dobrze zachowanymi ruinami prywatnego pałacu – zamku rycerskiego, którego budowę rozpoczął ok. 1570r. kasztelan oświęcimski Wojciech Padniewski. W parku przypałacowym rosną pomniki przyrody ożywionej ukształtowane w przepiękne aleje. Park częściowo otaczają jeszcze istniejące mury forteczne. Obiekt nie jest udostępniony do zwiedzania.
- Kolegiata p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z przełomu XIV i XVw., początkowo był budowlą gotycką, obecnie, po wielu przebudowach, ze szczątkami gotyku pyszni się barokowym i rokokowym wystrojem.
- Klasztor i Kościół oo. Reformatów z 1746 roku - obecnie Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej Opiekunki Rodzin. Fundatorką klasztoru była wdowa po królewiczu Konstantym Sobieskim, Maria Józefa z Wesslów. Warto zobaczyć ogród przykościelny ze stacjami drogi krzyżowej. Prowadzony jest także Dom Pielgrzyma i Turysty.
- Kościół św. Walentego i św. Stanisława z XVIIw. na Zarzeczu
- Kościół p.w. św. Jerzego z 1630r.
- XVIII drewniana kapliczka św. Jana Kantego na Zarzeczu
- Ślady drewnianego kościoła p.w. św. Piotra i Pawła (zachowana dzwonnica), spalonego w 1945r., wznoszące się na wzgórzu nad Pilicą.
- Zespół pałacowo-parkowy wraz z ruinami zamku w Smoleniu, położonymi na wzgórzu zbudowanym z wapieni górnojurajskich. Rzeźba terenu z licznymi ostańcami i schroniskami skalnymi, obecność chronionych gatunków flory i fauny zadecydowała o utworzeniu tu w 1959r. rezerwatu „Smoleń”. W sąsiedztwie wytyczona została ścieżka dydaktyczna ,,Dolina Wodąca"(długość - 4 km, czas przejścia – ok. 4 godzin, liczba przystanków – 9).
- Ruiny pałacu eklektycznego w Wierbce z XIX w., wybudowanego przez przedstawiciela rodu Aleksandra Moesa, syna Krystyna Moesa, któremu Wierbka, Sławniów i Pilica zawdzięczają początek uprzemysłowienia.
- Największy na Jurze cmentarz żołnierzy poległych podczas walk I Wojny Światowej w Pilicy – Biskupicach.
- Cmentarz żydowski w Pilicy.
- Cmentarz ewangelicki w Pilicy.
- Mogiła wojenna Romów w Pilicy.
Obiekty rekreacyjno-sportowe
- Wyciąg narciarski w C I S O W I E (tel. 032 644 70 52) - wyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Od centrum Zawiercia oddalony jest o 26 km. Są tu dwie trasy zjazdowe: czerwona o długości 560 m i zielona o długości 700 m, stok jest oświetlony i przygotowany ratrakiem, co zapewnia dobre warunki narciarskie, wyciąg orczykowy podwójny o przepustowości 650 osób na godzinę, przy stoku znajduje się parking i bar (herbata, kawa), szkoła narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis Nad bezpieczeństwem narciarzy czuwa grupa jurajska GOPR. Więcej na stronie: www.cisowa.pl lub pod tel. +48 032 644 70 52.
- Wyciąg narciarski w S M O L E N I U - stok z wyciągiem orczykowym znajduje się na północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu. Jest tam trasa zjazdowa zielona o dł. 300m przy, której działa wyciąg talerzykowy. Trasa jest przygotowana przez ratrak, a w nocy oświetlona. U podnóża stoku zlokalizowany jest bar i parking. Na wzgórzu znajduje się ciekawy punkt widokowy na Dolinę Wodącej ( www.smolen-ski.pl)
- Ogólnodostępny teren sportowo-rekreacyjny przy Zespole Szkół Nr 1 w Pilicy: boisko do piłki nożnej, boisko do piłki siatkowej, boisko do koszykówki, boisko do piłki plażowej, kort tenisowy, możliwość wynajęcia hali sportowej, siłownia, sala fitness.
- Zalew w Pilicy – w okresie letnim udostępniony do kąpieli.
- Stawy wędkarskie w Pilicy.
Imprezy cykliczne
- Gminny Przegląd Artystyczny Szkół (maj/czerwiec) - Impreza ma charakter festynu rodzinnego którego celem jest prezentacja osiągnięć artystycznych dzieci i młodzieży, integracja mieszkańców gminy.