Szlak czarny na odcinku: Góra Zborów-Kołoczyk
Łączna długość trasy wynosi: 2 km
Największą atrakcją na tym szlaku jest Jaskinia Głęboka. Podłoże szlaku jest urozmaicone: piaszczyste i kamieniste ścieżki.
Szlak niebieski "Warowni Jurajskich" na odcinku: Ogorzelnik, Zdów, Podlesice, Skarżyce, Pomrożyce, Zawiercie, Ogrodzieniec, Podzamcze, Złożeniec, Dłużec.
Łączna długość trasy: 51.55 km.
Idąc tym szlakiem podziwiać możemy przepiękne jurajskie krajobrazy: liczne ostańce, skałki wspinaczkowe, jurajskie pola, lasy i największą atrakcję na szlaku: słynne ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Szlak wiedzie drogą asfaltową, ścieżkami polnymi i leśnymi a także przez tereny zabudowane (m.in. przez centrum Zawiercia).
Szlak czerwony "Orlich Gniazd" na odcinku: Mirów - Bobolice - Zdów - Żerkowice - Karlin - Podzamcze - Pilica - zamek Smoleń - Krzywopłoty - Góry Bydlińskie - Bydlin
Łączna długość trasy: 47.05 km.
Jest to jeden z najważniejszych i jednocześnie najciekawszych pod względem ,,architektonicznym" szlaków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Największą atrakcją szlaku są ruiny zamków, tzw. "orlich gniazd": w Ogrodzieńcu -Podzamczu, Morsku, Smoleniu oraz znajdujących się poza granicami powiatu zawierciańskiego, ruin zamków w Mirowie i Bobolicach (gmina Niegowa, powiat myszkowski).
Szlak żółty: Zawiercie-Poręba na odcinku: Zawiercie- Poręba
Łączna długość trasy wynosi: 7 km
Trasa żółtego szlaku Zawiercie - Poręba jest propozycją dla osób kochających naturę. Prowadzi częściowo przez las, a częściowo drogą asfaltową. Główną atrakcją szlaku są dwa zalewy w Porębie, z których jeden usytuowany jest w otoczeniu ogródków działkowych.
Szlak żółty: Szczekociny-Kopiec Kościuszki-Moskorzew
Łączna długość trasy: 16 km
Szlak prowadzi z centrum Szczekocin (pomnik Tadeusza Kościuszki) do Kopca Prusaków, następnie do kopca Kosynierów i kopca Tadeusza Kościuszki. Szlak biegnie przez malownicze tereny gminy Szczekociny, pośród łąk, pól, lasów oraz zalewu - ścieżkami szutrowymi i asfaltowymi.
Szlak żółty: Borowe Pole-Piaseczno na odcinku: Borowe Pole - Rudniki - Skarżyce - Piaseczno
Łączna długość trasy wynosi: 13.4 km
Trasa żółtego szlaku Borowe Pole- Piaseczno prowadzi drogami asfaltowymi, leśnymi i gruntowymi. Główna atrakcją szlaku jest Okienni Wielki i zbudowane z kamienia jurajskiego Sanktuarium i kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach
Szlak zielony "Tysiąclecia" na odcinku: Siewierz-Kuźnica Sulikowska-Ciągowice-Łazy-Rokitno Szlacheckie-Hutki Kanki - Żelazko - Podzamcze - Bzów - Kromołów - Skarżyce.
Łączna długość trasy wynosi: 38 km.
Szlak zielony często zmienia swoje podłoże: raz biegnie asfaltem, raz drogą szutrową, innym razem
piaszczystą polno-leśną dróżką lub lasem. Najciekawszą atrakcją szlaku jest rezerwat leśny "Góra Chełm" w gminie Łazy. Występują tu unikalne gatunki roślin - naliczono ponad 220 gatunków roślin naczyniowych, z czego 20 podlega ochronie całkowitej, a 8 ochronie częściowej.
Szlak zielony na odcinku: Mrzygłód-Góra Zborów-Zalew Kostkowice
Łączna długość trasy wynosi: 16 km
Trudna trasa - urozmaicona stromymi podejściami m.in. w Górze Włodowskiej i pod Górą Zborów (podlesie). Większa część szlaku prowadzi przez las oraz pośród malowniczych jurajskich krajobrazów (strumyki, skałki, wapienne ostańce).
Szlak czerwony "Szwajcarii Zagłębiowskiej" na odcinku: Zawiercie - Chechło;
Łączna długość trasy wynosi:14 km
Szlak prowadzi przez Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych. W czasie wędrówki do pokonania mamy "Potok Ogrodzieniecki" oraz rzeki: Czarną Przemszę i Centurię. Na trasie możemy podziwiać piękne lasy mieszane i iglaste.
Szlak czarny na odcinku: Kroczyce-Rzędkowice
Łączna długość trasy wynosi: 8 km
Główną atrakcją szlaku jest zamek "Bąkowiec" w Morsku. Okazała budowla z której roztacza się wspaniały widok na Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie oraz Górę Zborów. Trasa szlaku w większości prowadzi ścieżkami leśnym, polnymi i szutrowymi.
Szlak czarny na odcinku: Józefów-Krępa (gmina Ogrodzieniec)
Łączna długość : 6 km
Szlak wiedzie leśnymi, gdzieniegdzie piaszczystymi duktami lasu iglastego. Ten szlak polecamy miłośnikom fortyfikacji i pozostałości powojennych (ruiny rosyjskiej fabryki prochu strzelniczego z XIXw.)
Szlak żółty: Poręba Dzierżna- zamek Smoleń na odcinku: Poręba Dzierżna ( dawniej Jeżówki ) - Udórz - zamek Smoleń
Łączna długość trasy : 10.8 km
Szlak prowadzi do ruin zamku Smoleń. Na trasie szlaku znajdują się ruiny zamku w Udorzu pochodzącego z przełomu XIV-XV w, oraz drewniany kościół z 1766 r. w Porębie Dierżnej. Szlak urozmaicony-na różnych odcinkach trasy wiedzie drogą asfaltową, szutrową lub polno-leśną.